21 marca 2016

TKANINY GARNITUROWE – MARKI


Porządna tkanina użyta do uszycia garnituru składa się na lwią część ceny całego kostiumu. Najczęściej jej jakość zależy od tkalni, z której się wywodzi. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze na świecie tkaniny pochodzą z angielskich i włoskich fabryk. Przed kupnem garnituru, czy to gotowego, czy szytego na miarę, warto zapoznać się z moim zestawieniem producentów i handlarzy suknem. Materiały z tych manufaktur stanowią gwarancję doskonałej jakości.

Tkanina na garnitur powinna być jak najlepsza. Źródło: bostonmagazine.com

Wśród nich znajdują się tańsze i droższe materiały, ale wszystkie są wartościowe i cenione przez odziewających się w nie elegantów i zakłady krawieckie. Niektóre z tych firm mają własne tkalnie, a inne wyłącznie handlują tekstyliami pod własnym szyldem. Producenci garniturów i podobnej odzieży najczęściej umieszczają wewnątrz naszywkę informującą o pochodzeniu tkaniny. Pamiętajmy jednak, że niekoniecznie jest to dowód na wysoką klasę całego stroju, a jedynie wierzchniego materiału.

Odnoszę wrażenie, że włoskie tkaniny opanowały światowy rynek garniturowy. To właśnie z nich najchętniej korzystają firmy produkujące klasyczne ubrania dobrej jakości. Z tych europejskich wystarczy wspomnieć holenderską markę Suit Supply, niemieckie Eduard Dressler i Hugo Boss, szwedzką Oscar Jacobson, brytyjską Hackett, włoskią Pal Zileri, czy rodzime Bytom i Vistula. Wszystkie używają materiałów z Włoch w dość znaczącej mierze. Są one tak samo popularne w krawiectwie miarowym, więc w stosownych zakładach bez problemu znajdziemy odpowiednie próbniki.

Próbniki włoskich tkanin firmy Vitale Barberis Canonico. Źródło: mnswr.com

Przedstawiam najpopularniejsze i najbardziej znane włoskie brandy produkujące lub handlujące tkaninami.
  
LORO PIANA


ERMENEGILDO ZEGNA


VITALE BARBERIS CANONICO


CERRUTI


E. THOMAS


CARLO BARBERA


COLOMBO


PIACENZA


ZIGNONE


MARZOTTO


GUABELLO


ANGELICO


ORMEZZANO


REDA


SOLBIATI


FRATELLI TALLIA DI DELFINO
 

DRAGO


ARISTON


DRAPERS


Zdaje się, że angielskie tkaniny bardziej zadomowiły się w krawieckich atelier. W masowych produktach jest ich zdecydowanie mniej. Jednak od początku bardziej związane były z szyciem na miarę, chociażby na Savile Row. Niektórzy twierdzą, że materiały z angielskim rodowodem lepiej sprawdzają się w polskim klimacie, niż włoskie odpowiedniki. To akurat sprawa dyskusyjna. Z całą pewnością nie można odmówić im doskonałej jakości i ugruntowanej pozycji w krawieckich kręgach. Niektóre angielskie firmy zajmujące się sprzedażą tkanin połączyły swoje siły, bądź zostały wchłonięte przez inne. Przykładem może być Huddersfield, w którego skład wchodzą trzy brandy: Hunt & Winterbotham, Martin Sons & Co oraz Hardy Minnis. Ten ostatni powstał z połączenia J&J Minnis i John G. Hardy. Bez względu na powiązania wszystkie cieszą się niekwestionowaną renomą.

Próbniki angielskich tkanin firmy Holland & Sherry. Źródło: item.rakuten.co.jp

Tkaniny sygnowane przez poniższe marki są oznaką wysokiej klasy. Stanowią zestawienie najpopularniejszych i najsłynniejszych angielskich manufaktur.

HOLLAND & SHERRY


DORMEUIL


SCABAL


DUGDALE BROS & CO

 
BATEMAN & OGDEN


TAYLOR & LODGE


THOMAS FISHER


HUDDERSFIELD FINE WORSTEDS 
(w skład wchodzą Hardy Minnis, Hunt & Winterbotham i Martin Sons & Co)


HARDY MINNIS 
(połączone John G. Hardy i J&J Minnis)


JOHN G. HARDY


J&J MINNIS


HUNT & WINTERBOTHAM


HARRISONS
(w skład wchodzą: Harrisons of Edinburgh, H. Lesser & Sons, LBD Harrisons, Porter & Harding, Smith Woollens & Co, W. Bill)

HARRISONS OF EDINBURGH


H. LESSER & SONS


SMITH WOOLLENS & CO


Z całą pewnością firm handlujących świetnymi tkaninami jest znacznie więcej. Ja skupiłem się na tych najpopularniejszych. Jeśli jednak macie swoje typy, których nie wymieniłem, to śmiało przedstawcie je w komentarzach.

7 komentarzy:

  1. Od kiedy Scabal i Dormeuil są angielskie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Trafna uwaga. Firma Dormeuil jest francuska, a Scabal belgijska. Jednak obie produkują swoje tkaniny w Anglii. Scabal w tkalni Bower Roebuck w Yorkshire, a Dormeuil w Pennine jak się nie mylę. Także śmiało można rzec, że są to tkaniny "made in England". Teraz widzę, że trochę źle podszedłem do sprawy. To co napisałem w tym komentarzu powinienem zaznaczyć w poście. Poprawię w wolnej chwili, a Panu dziękuję za celną uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  3. a w polsce gdzie kupić dobrą tkaninę na garnitur?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zakłady krawieckie specjalizujące się w szyciu garniturów na miarę mają zawsze próbniki tkanin na miejscu. Wybór zazwyczaj jest zadowalający. Poza tym można poszukać na allegro, choć tam naprawdę dobrych materiałów jest niewiele. Istnieją również sklepy internetowe jak np. www.tkaniny-sklep.com.pl. Ceny bywają atrakcyjne, tkaniny często dobrych marek, ale wybór stosunkowo niewielki. Dużym asortymentem angielskich tkanin dysponuje Roman Zaczkiewicz - autor bloga szarmant.pl.

      Usuń
  4. Koszule wizytowe, ślubne, bluzki, tuniki? Zawsze wybieram Aratex i zawsze jestem usatysfakcjonowany.

    OdpowiedzUsuń
  5. Markowe garnitury potrafią kosztować majątek, jednak jeśli porównamy jakość tkaniny, z której są wykonane do wyrobów niszowych to różnią jest ogromna i widoczna na pierwszy rzut oka.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...