29 marca 2016

BAZA KOLORYSTYCZNA

Źródło: eu.suitsupply.com

Męska garderoba, szczególnie ta klasyczna, bywa z reguły uboga w kolory. Często w szafach panują czernie i szarości, co może być przyczyną ponurego, monotonnego wyglądu. Jednakże paleta wcale nie musi być tak bardzo rozbudowana, aby prezentować się elegancko i stylowo. Wystarczy ograniczona baza kolorystyczna, stanowiąca fundament w modzie męskiej. Składają się na nią barwy uniwersalne i ponadczasowe. Sprawdzają się doskonale w każdym stylu, zawodzie oraz okolicznościach. Są dobre na wszystko.

Bogata kolorystyka wymaga więcej wprawy i doświadczenia w dopasowywaniu poszczególnych części ubrań. Wyraziste barwy to znakomite narzędzie do ożywiania stroju, jednak nie mogą go całkowicie pochłonąć. Dlatego warto skupić się na podstawach, a barwne elementy stosować jako dopełnienie. To znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze. Do tego zapewnia poprawną oprawę. Zaczynając od bazy kolorystycznej, tworzymy podwaliny do dalszego rozwoju swojego stylu oraz świadomej rozbudowy ubarwienia noszonych ubrań i dodatków. Elementarne kolory przyporządkowałem odpowiednio do każdej partii odzieży. Wprowadziłem taki podział, ponieważ inne barwy stanowią filar dla koszul, a inne dla garniturów.

PŁASZCZE

W przypadku płaszczy baza kolorystyczna opiera się na granacie, graficie i szarościach. Pewnym odstępstwem od tego wachlarza barw jest beż w różnych odcieniach. Radzi sobie zarówno w sferze biznesowej, jak i znacznie bardziej swobodnej. Kolor ten już dawno zadomowił się w kolekcjach okryć wierzchnich. Wystarczy spojrzeć na trencz, który występuje niemal wyłącznie w opcji beżowej lub granatowej.

Granatowy, grafitowy, szary i beżowy to dobra baza kolorystyczna dla płaszczy. Źródło: eu.suitsupply.com

GARNITURY

W tej kategorii numerem jeden jest granat. Sprawia, że strój wygląda profesjonalnie i nadzwyczaj elegancko. Nadaje się na ślub, rozmowę kwalifikacyjną, do pracy, na randkę, a nawet na zakupy w galerii handlowej. Aby sprostał tym wszystkim okolicznościom, wystarczy właściwie manipulować jego formalnością. Oczywiście materiał nie zawsze musi być gładki i jednolity. Tak samo dobrym wyborem będą prążki, czy krata. Najważniejsze, aby bazę stanowił granat.

Granat, grafit i szary to podstawowe kolory dla garniturów. Źródło: indumenti.se

Dla odmiany można zastosować tkaninę w prążki. Źródło: tailormadelondon.com

Kratki też wprowadzą urozmaicenie. Źródło: tailormadelondon.com

Źródło: tailormadelondon.com

Do kluczowych kolorów garniturowych zalicza się również szary oraz grafit. Pełna gama szarości jest wyjątkowo rozbudowana, ale jeden z najbardziej klasycznych odcieni odzwierciedla skóra rekina (ang. sharkskin). Szafa może być wypełniona szarymi jednorzędowcami, ale to nie znaczy, że każdy będzie taki sam. Wystarczy zamienić gładką tkaninę na jodełkę lub ptasie oczko i już powstaje delikatne urozmaicenie. Jeszcze większą różnicę uzyskamy wprowadzając wzory, bądź lawirując odcieniami.

Szare garnitury mają mnóstwo odcieni. Źródło: tailormadelondon.com

Tkanina nie musi być gładka. Można postawić na jodełkę. Źródło: tailormadelondon.com

Ptasie oczko to też dobry wybór. Źródło: tailormadelondon.com

Drobna pepitka dobrze się prezentuje i stanowi pewne urozmaicenie. Źródło: tailormadelondon.com

MARYNARKI

Tutaj podobnie jak w garniturach, królewskie berło dzierży granat. Możliwości łączenia tego koloru z innymi są tak ogromne, że właściwie na nim można by poprzestać. W połączeniu z szarymi spodniami tworzy niekwestionowaną klasykę. Wykorzystując w pełni potencjał granatu możemy mieć marynarkę na każdą okazję. Trzeba tylko posiłkować się fakturą i rodzajem materiału, wzorami oraz różnorodnością odcieni, rozjaśnionymi nawet do poziomu niebieskiego. Prążki są tutaj niestety niewskazane.

Granatowe marynarki to najlepszy wybór. Źródło: tailormadelondon.com

Marynarki sportowe od początku związane były z kolorami ziemi. Dlatego odcienie brązu i beżu również będą na miejscu w tej grupie. Rzecz jasna wiążą się z niższym poziomem formalności, aniżeli granatowe, ale często właśnie to chcemy osiągnąć tworząc zestaw koordynowany. 

Brązy i beże doskonale się sprawdzają w marynarkach sportowych. Źródło: tailormadelondon.com

Jeśli chodzi o szarości, to oczywiście można zastosować ten kolor w marynarkach, ale ma on silne, miejskie konotacje. Przez to trudniej nadać im sportowego charakteru. Trzeba tutaj położyć mocny nacisk na fakturę i rodzaj materiału oraz inne elementy wpływające deformalizująco na tę część ubrania, aby efekt był zadowalający. Granat też wywodzi się ze stylu city, ale równie dobrze odnajduje się w swobodniejszej stylistyce. Natomiast brąz już przez sam swój kolor wpisuje się w niezobowiązującą specyfikę marynarki sportowej.

Szare marynarki sportowe to trudniejszy temat, ale też można je nosić. Źródło: tailormadelondon.com

SPODNIE

Nie będzie żadną niespodzianką, jeśli w pierwszej kolejności wymienię granat i szarości z grafitem włącznie. To podwaliny dobrze zaopatrzonej szafy. Do tego dochodzi jeszcze beż, który najlepiej sprawdza się w wersji bawełnianej, czyli chinosach. Wracając do spodni granatowych, to chciałbym zaznaczyć, że w ich skład wchodzą także ciemne dżinsy. Bez nich męska moda po prostu nie istnieje. Co do szarości, to mamy wyjątkowo duże pole manewru zmieniając jedynie odcienie. 

Baza kolorystyczna dla spodni: granat, grafit, szary i beż. Źródło: eu.suitsupply.com

KOSZULE

W tym przypadku prym wiedzie błękit i biel, lecz do kanonów wszedł także róż. Te kolory, szczególnie w jasnych tonacjach nie mają sobie równych. Aby stwierdzić, że niebieskie koszule przeważają w asortymencie sklepów, wystarczy spojrzeć na ofertę kierując się wyborem koloru. Taki stan nie bierze się znikąd. Po prostu są to klasyczne odcienie, do których bardzo łatwo można dobrać krawat i resztę garderoby. Tutaj również warto skorzystać z dostępnych wzorów, tworzących często połączenie błękitu lub różu z bielą. Taka forma nadal będzie ponadczasowa i uniwersalna, a dodatkowo urozmaici zestawy odzieżowe.

Białe, błękitne i różowe koszule pasują do wszystkiego. Źródło: ctshirts.com

Gładką tkaninę można zastąpić wzorami, np. drobną kratką gingham, jodełką lub prążkami. Źródło: eu.suitsupply.com

Pepitka, kratka księcia Walii i typowa krata gingham też mogą posłużyć do urozmaicenia bazy kolorystycznej. Źródło: eu.suitsupply.com

KRAWATY

Krawat to dodatek idealnie nadający się do ożywienia całego stroju, wyrażenia siebie i swojego stylu. Często, aż się prosi o wyrazistość i ubogacenie przygaszonego garnituru. Są jednak sytuacje, gdzie głównym celem krawata staje się subtelne podkreślenie elegancji, bez ostentacyjnego rzucania się w oczy. Wszystko zależy od okoliczności i charakteru mężczyzny. Wybór kolorystyczny jest tu naprawdę ogromny i daje spore pole do popisu. Dlatego trudno określić jakąś ograniczoną bazę. Jednak bezpiecznym rozwiązaniem wydają się być krawaty granatowe z całym spektrum odcieni, aż do niebieskiego. Analogicznie osadziłbym wśród kluczowych kolorów bordo z pełną gamą jaśniejszych tonów, z czerwienią włącznie. Przy tak znacznej rozbieżności istnieje możliwość selekcji bardziej wyrazistych (jaśniejsze i jaskrawsze wersje), jak i stonowanych, poważnych krawatów (ciemniejsze formy). W grę wchodzą również wzory typu paski, kratki, paisley i inne, często łączące kilka barw. Jeśli w ich przypadku główne tło stanowią bazowe kolory, to nie tracą prawie nic na uniwersalności.

Od granatu do niebieskiego. Krawaty mieszczące się w tych odcieniach to podstawa. Źródło: ctshirts.com

Od bordowych po czerwone. Krawaty w tych ramach kolorystycznych należą do podstaw. Źródło: ctshirts.com

Posiłkując się wzorami zmienimy oblicze bazowych kolorów bez utraty ich uniwersalności. Źródło: ctshirts.com

SWETRY

Podobnie jak w większości przypadków panuje tu klasyczna paleta barw, czyli granat oraz szarości z grafitem. Dla odmiany można by wkomponować jeszcze beż. Dzianina nie jest utożsamiana ze stylem stricte eleganckim, więc wspomniany kolor ziemi uważam za stosowny w tym przedziale. Poza tym większość sklepów odzieżowych od zawsze ma w ofercie sweterki we wszystkich wymienionych wyżej kolorach. Świadczy to o ich wszechstronności i popularności.

Klasyczne swetry są granatowe, grafitowe lub szare. Źródło: ctshirts.com

BUTY

Uzgodnienie podstawowych kolorów dla butów nie nastręcza żadnych problemów. Od zawsze w tej grupie dominowała czerń i brązy. Dwie pary obuwia w obu kolorach załatwiają sprawę podstawowego zestawu. Co prawda paleta brązów na cholewkach jest dość obszerna, ale to tylko dodaje im atrakcyjności i zwiększa możliwości kompletowania z resztą garderoby. W zasadzie nie łączy się ich jedynie z czarnymi spodniami. Tak samo nie przepadam za dobieraniem czarnych butów do beżowych spodni. To zwyczajnie się gryzie i nie pasuje.  

Para czarnych i brązowych butów to minimum, a zarazem baza kolorystyczna. Źródło: cheaney.com

Prawie we wszystkich przypadkach przeważają granaty, szarości i beże, a więc kolory neutralne, które można z łatwością skoordynować z resztą garderoby. Jedynie wśród koszul dominują jasne odcienie stanowiące kontrast dla pozostałych partii stroju. To zestawienie barw ma służyć do budowania podstaw męskiej garderoby. Korzystanie z niego ułatwia dobieranie stroju i sprawia, że ubiór zawsze wygląda właściwie. Chciałem też wyraźnie pokazać, jak przy tak ograniczonej kolorystyce wprowadzać urozmaicenie za pomocą wzorów, faktury materiału oraz kombinacji odcieni. Podobne manipulacje za każdym razem pozytywnie wpływają na uczucie monotonii i rutyny. Z całą stanowczością podkreślam jednak, że ma to być jedynie baza, więc nie warto rezygnować z pozostałych kolorów. Choćby w postaci niewielkich dodatków. Sam osobiście bardzo chętnie wplatam barwne elementy do stroju.


3 komentarze:

  1. Czy do grafitowego garnituru (dość ciemnego) lepsze będą buty czarne czy brązowe? Bardzo rzetelny wpis, ale tę uwagę należałoby napisać pod każdym Pańskim artykułem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Co do pytania, to wszystko zależy od okazji, na którą strój będzie zakładany. Na poważną uroczystość zalecałbym czarne obuwie. Natomiast w swobodniejszych sytuacjach można łączyć grafitowy garnitur z brązowymi butami, ze wskazaniem na ciemniejsze tonacje (kasztan, ciemny brąz).

      Usuń
    2. Dziękuję!

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...