Mówi się, że krawat przechodzi
kryzys. Być może to prawda, jednak jeszcze wielu go eksponuje pod szyją,
przynajmniej od święta. Dla tych właśnie osób stworzyłem krótką instrukcję
obsługi tego męskiego elementu garderoby. Obejmuje ona szereg zasad i wskazówek
umożliwiających poprawne użytkowanie owego dodatku.
- Najlepszej jakości krawaty są szyte z naturalnych materiałów. Góruje wśród nich jedwab, lecz równie dobry może być kaszmir, wełna, bawełna, czy len. Wkład powinien być wełniany. Krawatów ze sztucznych włókien należy unikać.
- Przednia, widoczna część krawata powinna sięgać koniuszkiem paska od spodni, wówczas ma on poprawną długość. Jeśli zakładamy kamizelkę, to krawat powinien być na tyle krótki, aby spod niej nie wystawał.
- Szerokość krawata w najszerszym miejscu, powinna być podyktowana szerokością klap marynarki. To podstawowa zasada, jednakże sprawdza się najlepiej, gdy wyłogi marynarki posiadają wyważoną szerokość, odpowiednią dla danej osoby.
- Szerszy koniec krawata po zawiązaniu zawsze powinien być dłuższy niż ten węższy. Jeśli jest inaczej, to krawat jest najprawdopodobniej za długi. W takim wypadku należy go skrócić w zakładzie krawieckim lub zawiązać na węzeł absorbujący więcej materiału. W żadnym razie nie wolno wąskiej końcówki upychać do koszuli lub w spodnie.
- Węzeł krawatowy zawsze powinien być dociągnięty do kołnierzyka. Częstym widokiem są rozluźnione i obniżone wiązania. Nie dość, że kiepsko wygląda to u góry przy kołnierzu, to i na dole mizernie prezentuje się krawat opuszczony poniżej pasa. Dlatego zamiast pokazywania się z nie dociągniętym węzłem, lepiej po prostu go całkowicie zdjąć. Trzeba też uważać, aby spod kołnierzyka, wokół szyi nie wystawała część krawata.
- Nigdy nie zakładaj krawata do koszuli z krótkim rękawem. Tej zasady bezwzględnie należy się trzymać.
- Krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Im większy kontrast, tym strój bardziej elegancki i formalny. Najbardziej uniwersalnymi i ponadczasowymi barwami krawatowymi są odcienie niebieskiego i granatu, czerwieni i bordo.
- Krawat i poszetka nigdy nie powinny być uszyte z tego samego materiału. Wystrzegaj się takich zestawów, jeżeli nie chcesz popełnić nieświadomego faux pas.
- Czasami zdarza się, że mężczyzna dobiera krawat pod kolor sukienki swojej partnerki. Jest to błędna praktyka pozbawiająca faceta indywidualizmu i wyrażania siebie.
- Zawsze rozwiązuj krawat po zdjęciu. W przeciwnym razie może on ulec deformacji. Staraj się też nie nosić tego samego krawata dwa dni pod rząd. Pozwoli mu to wrócić do pierwotnego kształtu (fałdowania w miejscu wiązania) i przedłuży żywotność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz