12 września 2018

PORTFOLIO – TECZKA NA DOKUMENTY


W dzisiejszych czasach męskie torby nie muszą być już tak pojemne jak kiedyś. Wypełniające je niezliczone strony papierowych dokumentów można zastąpić jednym malutkim pendrivem. To odczuwalne wyszczuplenie stało się przyczyną wzmożonego zainteresowania podręcznymi teczkami o nazwie portfolio. Jeszcze niedawno kojarzyły się głównie z biurem i światem biznesu, lecz od kilku lat pojawiają się na wybiegach mody w męskich kolekcjach. Zyskały status stylowego dodatku, który nie służy już tylko do przenoszenia akt i nie musi być atrybutem wyłącznie panów w garniturach.

Luksusowe i niezwykle piękne portfolio Pineider. Źródło: bettyhemmings.com

Portfolio to nic innego jak cienka teczka bez uchwytów, przystosowana do noszenia w dłoni lub pod ramię. W Polsce czasami mówi się na nią biwuar, teczka konferencyjna, albo po prostu aktówka (choć to niekoniecznie jest właściwe). Ma zdecydowanie większe ograniczenia pojemnościowe w porównaniu do typowej torby biznesowej. Mimo to jest całkiem praktyczna i w wielu sytuacjach wystarczająca. Pomieści najważniejsze dokumenty, notes, przybory do pisania, a wiele modeli przewiduje również miejsce na tablet lub nawet niewielki laptop. Coraz częściej portfolio pełni dodatkowo rolę pokrowca na niewielkich rozmiarów elektronikę. Czasami do środka wkładane są drobiazgi codziennego użytku jak portfel, telefon, czy klucze. Dzięki temu znika problem nieestetycznie wypchanych kieszeni. Oprócz funkcji użytkowych ma jeszcze jeden ogromny atut. Potrafi przeobrazić się w niezwykle stylowy dodatek. W wersji z pięknej, dobrej jakości skóry z pewnością doda szyku, a w kręgach biznesowych będzie wyrazem profesjonalizmu i klasy.

Źródło: pinterest.com

Źródło: berluti.tumblr.com

Źródło: thegadgetflow.com

Rynek nie jest obojętny wobec panujących trendów, dzięki czemu wiele firm zajmujących się wyrobem galanterii skórzanej posiada portfolio w swojej ofercie. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka kwestii do rozważenia.

ROZMIAR

Większość teczek typu portfolio mieści format A4 i według mnie taki rozmiar jest dla nich optymalny. Niektórzy producenci mają w asortymencie mniejsze modele, ale one nie nadają się do przechowywania dokumentów, które z reguły występują w postaci A4. Poza tym wyglądem zbliżają się wówczas do organizerów, a to nie jest naszym zamierzeniem. Natomiast zbyt duże gabaryty kiepsko prezentują się pod ramieniem, więc nie warto z tym przesadzać. Portfolio powinno być wyważone i funkcjonalne, a to nam gwarantuje rozmiar swobodnie mieszczący strony A4.

Rozmiar swobodnie mieszczący format A4 jest optymalny. Źródło: highsnobiety.com

Trzeba wziąć pod uwagę również grubość portfolio i dostosować ją do swoich potrzeb. W zależności od tego, co mamy zamiar w nim nosić, możemy wybrać produkt bardzo cienki na kilka niezbędnych dokumentów i ewentualnie tablet, albo znacznie obszerniejszy. Pamiętajmy jednak, że to nie jest torba, przez co nawet najbardziej pojemne portfolio będzie miało ograniczoną objętość.

Teczki portfolio mogą być bardzo cienkie, albo nieco grubsze. Źródło: pinterest.com

MATERIAŁ I FAKTURA

Najlepszy i najbardziej wyszukany surowiec na portfolio stanowi skóra naturalna. W kręgach biznesowych i każdym środowisku o formalnym charakterze nie powinno się nawet rozważać innej opcji. Piękna cielęca skóra wysokiej jakości nie należy do tanich, ale w zamian daje nam trwałość, elastyczność i niezwykłe wrażenia wizualne. Z czasem pokrywa ją wyjątkowa patyna, a wszelkie rysy i przetarcia wynikłe z eksploatacji z łatwością można zamaskować. Gładkie odmiany ze szlachetnym, subtelnym połyskiem należą do tych najbardziej oficjalnych i eleganckich. Matowy, gruby jucht ma zupełnie inny wydźwięk, co nie znaczy, że jest w złym guście. Świetnie się prezentują skóry groszkowane oraz cieszące się ogromną popularnością skóry saffiano. W ich przypadku za wytłaczany wzór odpowiedzialny jest proces produkcyjny. Jednak faktura może być naturalnym efektem powstającym z zastosowania skór egzotycznych, takich jak aligator, krokodyl, struś, jaszczurka, czy bardziej przyziemny jeleń. Gros z nich jest znacznie bardziej ekstrawaganckie, wyrafinowane i dużo droższe.

Portfolio Serapian z gładkiej skóry. Źródło: lyst.com

Portfolio Serapian ze skóry saffiano. Źródło: lyst.com

Portfolio Serapian z groszkowanej skóry. Źródło: lyst.com

Portfolio Frank Clegg z surowego juchtu. Źródło: frankcleggleatherworks.com

Portfolio Burberry ze skóry aligatora. Źródło: lyst.com

Portfolio Burberry ze skóry strusia. Źródło: lyst.com

Portfolio Berluti z pikowanej skóry. Źródło: berluti.com

Portfolio Ermenegildo Zegna z plecionej skóry. Źródło: lyst.com

Czasami portfolio z gładkiej skóry może być zbyt eleganckie. Dotyczy to zwłaszcza stylu casualowego. Wtedy warto wypróbować teczki płócienne, albo z niesztampowych materiałów typu Harris Tweed lub grubsza flanela. Szczególnie stylowo wyglądają w połączeniu ze skórzanymi wstawkami.

Płócienne portfolio Troubadour z elementami skórzanymi. Źródło: shop.nordstrom.com

Portfolio Harris Tweed. Źródło: pinterest.com

Portfolio Brunello Cucinelli z flaneli i skóry. Źródło: lyst.com

DESIGN I KONSTRUKCJA

Kształt prostokąta to cecha wspólna większości portfolio. Jednak kreatywność projektantów pozwala cieszyć się dużą różnorodnością opartą o klasyczne wzorce. Teczka może być totalnie minimalistyczna i prosta. Dodatkowa kieszeń, interesujące sprzączki, niebanalny zamek mogą tą prostotę całkowicie odmienić. Niektóre modele dosłownie odwzorowują koperty, a inne wyglądają jak zwykły pokrowiec na komputer. Różnica tkwi przede wszystkim w detalach.

Bardzo minimalistyczne portfolio Loewe. Źródło: lyst.com

Portfolio Smythson z dodatkową kieszenią. Źródło: pinterest.com

Portfolio Ettinger w kształcie koperty. Źródło: ettinger.co.uk

Portfolio Mulberry niczym się nie różni od pokrowca na laptopa. Źródlo: mulberry.com

Nietypowy kształt teczki Alfred Dunhill. Źródło: matchesfashion.com

Nie mniej ważne są sposoby zapinania, które też wpływają na wygląd i funkcjonalność. Jedne z najpopularniejszych są opatrzone w zamki błyskawiczne. Można je rozpinać tylko częściowo lub niemal na całym obrysie. Portfolia z klapą zamykają się na zasadzie magnesowych zatrzasków, przekładanych pasków oraz metalowych zamków, posiadających czasami możliwość zakluczenia. Metalowe okucia, choć bardzo drobne, pod względem estetycznym są istotną częścią teczki. W dużej mierze to właśnie one przykuwają uwagę, wyróżniają się na skórzanym tle i mają swój wyraźny udział w odbiorze wizualnym. Moim zdaniem forma z klapą i złoconym zamkiem należy do najbardziej formalnych i eleganckich.

Zapięcie na zamek błyskawiczny to jedno z najpopularniejszych. Portfolio Dunhill. Źródło: lyst.com

Czasami jest to zwykły, przekładany pasek. Teczka Frank Clegg. Źródło: frankcleggleatherworks.com

Popularne są również metalowe zamki. Teczka Frank Clegg. Źródło: frankcleggleatherworks.com

Portfolio z klapą może się zamykać na magnesowe zatrzaski. Źródło: lyst.com

Sposób zapinania wiąże się również z łatwością dostępu do wnętrza teczki. Niektóre modele w pełni się rozkładają, a inne jedynie rozchylają. Trzeba rozważyć, co będzie dla nas wygodniejsze i jakie mamy oczekiwania.

Portfolio może się całkowicie rozkładać. Na zdjęciu Louis Vuitton. Źródło: pinterest.com

Może też się jedynie rozchylać. Portfolio Araldi. Źródło: bettyhemmings.com

Portfolio z definicji nie powinno mieć uchwytów, ale dążenie do maksymalnej funkcjonalności i komfortu użytkowania doprowadziło do wprowadzenia pewnych dodatkowych rozwiązań. W rezultacie możemy się spotkać z bocznym paskiem, pod który wsuwa się dłoń. Sposób ten zabezpiecza przed wyślizgnięciem z ręki i usprawnia trzymanie. Niektóre modele posiadają chowane, cienkie rączki, które w razie potrzeby można wyciągnąć i nosić jak standardową torbę. Zdarzają się też egzemplarze z bardzo delikatnym, drobnym uchem, spójnym z rozmiarami biwuaru. Wówczas różnica między portfolio z uchwytami, a aktówką polega głównie na gabarytach. Należy pamiętać, że portfolio nie jest przystosowane do przenoszenia ogromnej ilości ciężkich ksiąg i dokumentów. Dlatego ma lżejszą konstrukcję i nie potrzebuje rączek, ale jak widać czasem się zdarzają.

Boczny pasek służy do wsunięcia w niego dłoni. Źródło: neimanmarcus.com

Wysuwane, cienkie uchwyty pozwalają na dwojaki sposób trzymania. Portfolio Aspinal. Źródło: Źródło: demoura.co.uk

Drobna rączka zdarza się w niektórych portfolio, choć rzadko. Teczka Pineider. Źródło: pianki.com

KOLORYSTYKA

Męska klasyczna elegancja, jeśli chodzi o skórzane dodatki, opiera się na czerni i brązach. W przypadku portfolio nie jest inaczej. Te kolory są zawsze właściwe i akceptowalne w większości środowisk. Ma to swoje przełożenie na rynku sprzedaży, gdzie bez problemu znajdziemy teczki o takim zabarwieniu. Mimo że czarny nie daje wielkiego pola do popisu, to w przypadku brązów mamy całą paletę odcieni do wyboru. Do nieco mniej popularnych klasyków można by zaliczyć również burgund, granat i szarości. Teczki w odważniejszych, niekonwencjonalnych kolorach zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Przykładem może być ciemna zieleń lub czerwień. Sporym powodzeniem w galanterii skórzanej cieszył się ostatnio pomarańczowy.

Czarne portfolio jest eleganckie i formalne. Źródło: smythson.com

Portfolio Smythson w kolorze ciemnej czekolady. Źródło: smythson.com

Odcieni brązów jest mnóstwo. Portfolio San Babila. Źródło: classicleather.co.uk

Skórzane portfolio Tumi. Źródło: neimanmarcus.com

Granatowa teczka Aspinal of London. Źródło: demoura.co.uk

Portfolio Smythson w szarym kolorze. Źródło: jp.smythson.com

Burgundowe portfolio Smythson. Źródło: smythson.com

Smythson w butelkowej zieleni. Źródło: pinterest.com

Portfolio Fedon w kolorze pomarańczowym. Źródło: pianki.com

Oczywiście kolor nie musi być jednolity, dlatego niektórzy producenci oferują portfolia ze skóry patynowanej. Marmurkowy efekt skóry ma swoich entuzjastów. W wyrobach wyższej klasy kolejne warstwy patyny nakłada się ręcznie, więc ma to dodatkową wartość.

Portfolio Bosca z efektem marmuru. Źródło: bosca.com

Dwutonowe portfolio Corthay. Źródło: lyst.com

Portfolio Berluti z patynowanej skóry. Źródło: neimanmarcus.com

ORGANIZACJA WNĘTRZA

Wnętrze ma przede wszystkim odznaczać się użytecznością. Oczywiście estetyka wykonania też ma duże znaczenie, ale najważniejsze są możliwości zagospodarowania wewnętrznych części teczki. Ta kwestia powinna być dostosowana do oczekiwań i indywidualnych potrzeb właściciela. Niektórym może wystarczyć po prostu kieszeń na tablet i parę akt. Inni będą wymagać znacznie więcej. Wszystko zależy od celów, do jakich chcemy wykorzystywać nasze portfolio. Dlatego odmienne potrzeby będą mieć biznesmeni, studenci, osoby, dla których teczka stanowi głównie szykowny dodatek. Generalnie środek może być minimalistyczny z miejscem na kilka kart, notatnik i przybory do pisania. Wersje bardziej rozbudowane zawierają większe kieszenie na dokumenty A4, ewentualnie notes, mniejsze przegródki na różnego rodzaju karty, wizytówki, długopisy, czy telefon. Wskazane jest też miejsce na niewielki komputer lub iPad. Producenci coraz częściej uwzględniają technologiczne gadżety projektując nowoczesne portfolio. W wyrobach takich marek jak Shinola i This is Ground znajdziemy przegrody na elektronikę typu tablet, telefon, power bank, dysk zewnętrzny oraz niewielkie kabelki, ładowarkę, słuchawki, pendrive. Co najważniejsze, dobrze zorganizowane wnętrze pozwoli utrzymać wszystkie drobiazgi w należytym porządku.

Wnętrze rozchylanych portfolio jest mniej dostępne. Levenger. Źródło: levenger.com

Dość minimalistyczny środek Aspinal of London. Źródło: demoura.co.uk

Ekskluzywne wnętrze teczki od Toma Forda. Źródło: bergdorfgoodman.com

Typowo biurowe wnętrze portfolio marki Levenger. Źródło: levenger.com

Techfolio marki This is Ground. Źródło: thisisground.com

JAK DOBIERAĆ

Pomijając funkcjonalność, portfolio zaczęło być postrzegane jako modny dodatek. Od kilku lat pojawia się na wybiegach mody w męskich kolekcjach najbardziej znanych marek. Przeglądając zdjęcia z włoskich targów Pitti Uomo również natkniemy się na wielu dżentelmenów z teczką pod ramieniem. Panujący trend sprawił, że portfolio rozprzestrzeniło się poza ramy biznesowe i próbuje wejść do codzienności. Dobór takiego akcesorium powinien być przemyślany oraz dopasowany do wykonywanego zawodu, a przede wszystkim stylu ubierania. Garnitur niesie ze sobą otoczkę elegancji, więc warto go połączyć z nie mniej wytworną teczką z gładkiej skóry. Wytłaczane lico w postaci saffiano lub scotch grain nadal będzie spójne, choć obniży nieco oficjalność. Te same portfolia sprawdzą się w stylu smart casual. Trochę inne wymagania mają stroje swobodne. Dżinsy i T-shirt lepiej będą się prezentować z matową, grubą skórą, np. juchtową. Ciekawą opcją są też przecierane powierzchnie w stylu vintage. Do stylizacji casual z powodzeniem można wykorzystać teczki płócienne. Osobiście nie jestem ich entuzjastą, ale w wersji ze skórzanymi detalami wyglądają całkiem dobrze.

Portfolio Dunhill i Tom Ford w stylu eleganckim. Stylizacja Suitsupply.

Portfolio Serapian i Araldi w stylu eleganckim. Stylizacja Suitsupply.

Portfolio Gant i Scott Maxwell w stylu smart casual. Stylizacja Suitsupply.

Portfolio Lotuff i DBramante 1928 w stylu casual. Stylizacja Suitsupply.

Portfolio jako teczka na dokumenty nadal spełnia swoje zadanie wśród biznesmenów, menadżerów, prawników i polityków. Jeśli przykładowo pochodzi z manufaktury Pineider, czy Louis Vuitton, to wręcz potrafi urosnąć do rangi wyznacznika statusu. Dzisiaj podstawowe urządzenia elektroniczne stają się niezbędne w codziennym życiu. Dlatego portfolio służy również jako pokrowiec na niewielkiego laptopa i jest adresowane do pokolenia technologicznie zaawansowanego. Poza tym podręczna teczka może stać się gustownym uzupełnieniem naszej stylizacji, co nie znaczy, że straci użyteczność i będzie tylko ładnie wyglądać. Osoba mająca niewiele wspólnego z biurem i aktami może w niej schować iPada, notatnik i niezbędne drobiazgi. W niektórych sytuacjach portfolio może nam pomóc zrobić dobre wrażenie. Idealnym przykładem jest rozmowa kwalifikacyjna, na której trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające nasze kompetencje i zdobyte doświadczenie. Jeśli wyciągniemy je ze skórzanego portfolio, a nie z papierowego skoroszytu, to nasz wizerunek dużo na tym zyska. Z pewnością doda nam profesjonalizmu i klasy w oczach potencjalnego pracodawcy.  

Portfolio Louis Vuitton Honore - jedno z moich marzeń. Źródło: therealreal.com

12 komentarzy:

  1. Jak zwykle świetny, merytoryczny i bardzo ciekawy wpis. Tak trzymać!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję. Ostatnio temat skórzanych toreb i teczek mocno mnie zaabsorbował.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna stylizacja i super pomysły na to, aby przenieść dokumenty z miejsca na miejsce bez gniecenia ich i bez gubienia. Ja koniecznie muszę pomyśleć o czymś takim dla swojego męża. Na razie myślimy nad przeniesieniem większości dokumentów do firmy https://www.archiwizacjadokumentow.com.pl/ aby zrobić porządek w domu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alternatywą dla tradycyjnej formy archiwizacji dokumentów są rozwiązania informatyczne np. https://www.connecto.pl/archiwizacja-dokumentow-w-przedsiebiorstwie/. Oprogramowanie znacznie ułatwia zarządzanie dokumentami, które odnotowywane są w komputerze. W ten sposób mamy pełny wgląd oraz pewność, że żaden z ważnych dokumentów firmowych nie zaginie.

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli już mowa o dokumentach, to w jaki sposób najlepiej je przechowywać? Czy warto zdecydować się na zakup tego typu szafek: https://dkwadrat.pl/pl/menu/meble/biurka/kontenery-1758.html (czasami biurka nie są w nie wyposażone, a powinny być).

    OdpowiedzUsuń
  6. Korzystanie z archiwizacji dokumentów w firmie to już chyba podstawa. Po za tym to też bardzo ułatwia pracę. Jeżeli kiedyś będziesz się na to decydować to wiem, ze ta firma https://www.archiwizacjadokumentow.com.pl/ pomaga w prosty sposób taką archiwizacją sie zająć.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jaka teczka dla nowoczesnego i eleganckiego mężczyzny? Oczywiście tylko taka z prawdziwej skóry, którą można kupić na https://www.franczesko.pl/teczki-meskie/. Dostępne w ofercie tego sklepu torby aktówki doskonale nadają się do codziennego użytkowania, gwarantując wieloletnią trwałość i wytrzymałość.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...