19 sierpnia 2015

STRÓJ DZIENNY VS WIECZOROWY

Źródło: eu.suitsupply.com

W dzisiejszych czasach większość mężczyzn nie rozdziela swoich ubrań na dzienne i wieczorowe. Czas dla wielu płynie naprawdę szybko, więc na co dzień nawet się nie myśli o przebieraniu. Niewątpliwie jednak strój noszony za dnia powinien się trochę różnić od tego zakładanego wieczorową porą.
Szczególnie ważne jest to podczas większych, czy mniejszych uroczystości. Istnieją nawet wyznaczone ramy czasowe określające kiedy kończy się ubraniowy dzień, a zaczyna wieczór. Strój dzienny należy nosić do godziny 18 lub do zachodu słońca, w zależności od tego, co przychodzi najpierw.

Zwyczaj zmieniania odzieży w stosunku do okoliczności oraz pory dnia rozpowszechnił się w połowie dziewiętnastego wieku. Obecnie taki podział obowiązuje przede wszystkim w strojach formalnych. Są one wyraźnie przyporządkowane danej porze. Do strojów wieczorowych zalicza się głównie frak i smoking, do dziennych żakiet, albert lub streseman. Warto tutaj zauważyć, że smoking czasami jest wybierany na ubiór ślubny. Pomijając jego rozrywkowy charakter, sprawiający, że nie nadaje się do składania poważnych przysięg przed ołtarzem, to kłóci się również z dzienną porą, gdyż śluby najczęściej zawiera się przed 18.

Po lewej żakiet - formalny strój dzienny, po prawej smoking - formalny strój wieczorowy. Źródło: eu.suitsupply.com

Tak czy inaczej większość z nas niewiele ma wspólnego z tak formalnymi kostiumami jak frak, czy żakiet. Najczęściej ważne okoliczności spędzamy w garniturze. W tym wypadku zasady nie są tak jasno określone, jak w najformalniejszych odpowiednikach, aczkolwiek jest kilka reguł i wskazówek ukazujących różnice między typem dziennym, a wieczorowym.

Po pierwsze, im ciemniej na dworze, tym ciemniejszy garnitur powinniśmy zakładać. W dzień można sobie pozwolić na jaśniejsze tonacje, szczególnie latem, lecz wieczór jest zarezerwowany dla ciemnych barw. W sztucznym oświetleniu prezentują się one najlepiej. Jako garnitur wieczorowy doskonale sprawdza się czarny. Ten kolor od dawna dominuje na balach rozpoczynających się po zachodzie słońca. Wystarczy spojrzeć na fraki i smokingi, które niezmiennie przez lata szyte są z czarnej tkaniny.

Czarny garnitur doskonale nadaje się na wieczór. Źródło: harryrosen.com

Dodatkowo garnitur wieczorowy powinien odznaczać się większą formalnością od noszonego za dnia. Dlatego lepszy będzie jednolity bez wzorów o delikatnym połysku. Szlachetne wełny często są wzbogacone domieszką moheru, bądź jedwabiu, aby uzyskać jeszcze większy blask. Dzieje się tak, ponieważ zasady klasycznej elegancji nakazują stosować połysk w sytuacjach wizytowo – wieczorowych. Oczywiście nie można popadać w skrajność. Nadmierny lub sztuczny blask będzie oznaką kiczu. Nie mniej jednak, ważną rolę w używanej po zmroku garderobie pełni jedwab. Ten surowiec, jak żaden inny potrafi błyszczeć w sztucznym świetle. Z tego powodu rekomenduje się go na krawaty, skarpetki, a nawet szelki zakładane po godzinie osiemnastej. 

Jedwab, ze względu na swój połysk doskonale nadaje się na wieczorowe dodatki. Źródło: forwallpaper.com

Dokładnie ta sama zasada obowiązuje w przypadku butów. Lakierki są zarezerwowane wyłącznie na nocne imprezy, lecz z powodzeniem można założyć oksfordy ze skóry wypolerowanej na wysoki połysk. Biorąc pod uwagę jeszcze wskazaną formalność, należy zakładać buty z zamkniętą przyszwą na wieczór, a derby pozostawić raczej na dzień. Ubranie noszone przed zachodem słońca to dokładnie odwrotność strojów wieczorowych, chociaż nie zawsze. Na przykład oksfordy wypastowane „na lustro” równie dobrze można nosić w dzień. Krawaty natomiast lepsze będą z matowego jedwabiu, ewentualnie wełny, czy kaszmiru, a skarpetki bawełniane lub wełniane.

Buty na wysoki połysk to najlepszy wybór na wieczorne przyjęcie. Źródło: acuratedman.com

Kolejną, dość dobrze znaną zasadą jest „no brown after six”, co oznacza, że brązy po godzinie osiemnastej są zakazane. Dotyczy to ubioru łącznie z butami i dodatkami. Kolor brązowy nie należy do formalnych, więc idąc na ważną uroczystość i tak intuicyjnie będziemy stronić od niego na rzecz ciemnego, granatowego lub szarego garnituru i czarnych butów. Poza tym brąz nie wygląda zbyt korzystnie w sztucznym świetle.

Czasami zdarza się, że początek uroczystości ma miejsce długo przed 18, a kończy się po zmroku. Wówczas trzeba wypracować jakiś kompromis. Weźmy na przykład ślub i wesele. Pan młody zgodnie z powyższymi zasadami może najpierw założyć żakiet, a po zachodzie słońca przebrać się w smoking. To opcja całkowicie poprawna, lecz absorbuje aż dwa stroje. Inny wariant zakłada, że przez całą okoliczność będzie miał na sobie granatowy lub ciemnoszary garnitur. Te kolory są bardzo uniwersalne i dobrze się spisują zarówno w dzień, jak i w nocy. Do tego dobrze wyważone dodatki oraz wypolerowane buty i mamy gotowy dzienno – wieczorowy strój.

Źródło: bytom.com.pl


3 komentarze:

  1. Do wieczorowego stroju dobrze pasują wszelkiej maści drobne akcesoria takie jak np. zegarek czy spinki do mankietów. Sam ostatnio kupiłem sobie https://riwia.pl/spinki-do-mankietow-boss i zauważyłem, że tak na prawdę pasują one do większości koszul. Miły dodatek dodający nam pewności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koszula z podwójnym mankietem i spinki na wieczór jak najbardziej. Zegarek to doskonały dodatek również w dzień. Spinki, które Pan podlinkował byłyby mniej pretensjonalne bez tego napisu w środku ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...