26 lipca 2015

FORMALNOŚĆ GARNITURU – TKANINA

Garnitury od najbardziej do najmniej formalnego pod względem tkanin. Źródło: tailormadelondon.com 

Kolejnym wyznacznikiem decydującym o stopniu formalności garnituru jest tkanina, z której został uszyty. W tym zakresie można wyodrębnić cztery czynniki istotnie wpływające na miejsce w hierarchii. Chodzi o kolor, rodzaj tkaniny, fakturę i splot oraz wzory.
Trudno ocenić, który z nich ma największe znaczenie. Myślę, że trzeba brać pod uwagę ich wspólne działanie.

KOLOR

Granatowy, grafitowy i czarny to najformalniejsze kolory garniturów. Źródło: tailormadelondon.com

W tej kategorii panuje powszechna zasada – ciemne garnitury są formalniejsze od jasnych. Na szczycie piramidy można tutaj ustawić w jednym rzędzie kolor granatowy, grafitowy (ciemno szary) i czarny.  Wszystkie trzy są tak samo eleganckie, jednak czerń powinna być zarezerwowana na wieczorne okazje. W dzień lepiej sprawdzają się dwa pozostałe odcienie. Wyraźnie to widać w świecie biznesu, czy polityki. Niżej uplasowane są na równi garnitury średnio szare i średnio granatowe. Generalnie można przyjąć za regułę fakt, że im jaśniejszy odcień, tym mniej formalny.

Im jaśniejszy odcień, tym mniej formalny. Źródło: stanleykorshak.com

Jeszcze szczebel niżej można sklasyfikować brązowe garnitury, które wykraczają już poza granice stylu miejskiego. Na samym dole umieszczamy różne odmiany kolorów beżowych i oliwkowych. W przypadku brązów i oliwkowozielonych odcieni niższy poziom formalności bierze się z ich wiejskiego pochodzenia. Wyżej wymienione kolory garniturów należą do tych podstawowych, najczęściej widywanych na sklepowych wieszakach. Bardziej krzykliwe kolory, jak bordo, fiolet, czerwień czy nawet pomarańczowy nie mieszczą się w ramach stylu biznesowego, więc znajdują się niżej w hierarchii. W sezonie letnim istnieje tendencja do zakładania jaśniejszych garniturów, lecz zasady formalności pozostają takie same.

Brązy, beże i odcienie zieleni to mniej formalne kolory wykraczające poza styl biznesowy. Źródło: tailormadelondon.com

RODZAJ TKANINY

Tutaj zdecydowanie prym wiedzie wełna. Na samym szczycie piramidy znajduje się odmiana czesankowa, szczególnie jeśli posiada subtelny, szlachetny połysk. Niżej niewątpliwie znajduje się wełna zgrzebna, czyli ta o włoskowatej powierzchni. To ogólny podział na rodzaje wełen. Trzeba wziąć też pod uwagę tkaniny wełniane z domieszkami. Przykładowo czesanka z dodatkiem moheru, czy jedwabiu będzie bardzo formalna. Często stosuje się taki materiał na smokingi, m.in. przez jego wyrazisty połysk, dzięki któremu bardziej nadaje się na wieczorne uroczystości. Natomiast mieszanka wełny czesankowej z bawełną czy lnem będzie mniej elegancka, jednak nadal formalniejsza od niektórych odmian zgrzebnych. Do włochatych wełen zaliczamy flanele oraz tweedy i taką mają kolejność w skali formalności.

Wełna czesankowa, flanela i tweed to ogólna klasyfikacja wełen pod kątem formalności. Źródło: tailormadelondon.com

Bawełna kojarzy się ze stylem swobodnym, między innymi stąd jej niższy stopień elegancji. W tej grupie też występuje podział na wersje czesankowe, bardziej połyskliwe oraz mniej formalne – matowe. Jednym z rodzajów bawełny jest sztruks, dość mocno nieformalny, nadający się jedynie na niezobowiązujące okazje, np. weekendowe.

Następną, niżej ulokowaną tkaniną garniturową jest len. Swoją niską pozycję zawdzięcza wysokiej gnietliwości, charakterystycznej, surowej fakturze i ograniczonej uniwersalności, gdyż nosi się go głównie latem. Poza tym pierwotnie był używany przez biedniejszą społeczność z powodu niskiej ceny tego surowca.

Najniżej w hierarchii klasyfikuje się tzw. kora, o angielskiej nazwie seersucker. Co prawda można ją zaliczyć do bawełny, ponieważ najczęściej jest z niej tkana. Jednak z powodu charakterystycznej, nieco ekscentrycznej, marszczonej faktury postanowiłem umieścić korę osobno, jako przykład najmniej formalnej tkaniny garniturowej.

Bawełna, len i kora (seersucker) należą do tkanin nieformalnych. Źródło: tailormadelondon.com

FAKTURA I SPLOT

Tkaniny wełniane od najbardziej do najmniej formalnej pod względem faktury. Źródło: tailormadelondon.com

Za pomocą tych parametrów buduje się formalność w myśl zasady – im gładsza i ściślej tkana powierzchnia tkaniny, tym wyżej stoi ona w hierarchii. Właśnie dlatego seersucker nigdy nie będzie formalny. Podobnie len ze swoim surowym wyglądem, otwartym splotem i widocznymi „supełkami”. Dobrym przykładem mniej formalnej tkaniny jest też fresco o płóciennym, luźnym splocie.

Wełna czesankowa, flanela i len w kolejności zgodnej ze skalą formalności. Źródło: tailormadelondon.com

Przykład ścisłego i luźniejszego splotu. Pierwszy typ zawsze będzie formalniejszy. Źródło: tailormadelondon.com

WZORY

Garnitur gładki bez wzorów jest najformalniejszy, po nim w prążki, a na końcu w kratę. Źródło: stanleykorshak.com

W przypadku wzorów najformalniejszy jest ich brak. Gładki, jednolity garnitur nadaje się na najważniejsze uroczystości. Na drugim miejscu plasują się prążki od dawna związane ze światem biznesu, szczególnie bankierami i maklerami. Warto tutaj zaznaczyć, że na najwyższych szczeblach figurują typowo klasyczne wersje prążków, jak na zdjęciach poniżej. Wszelkie urozmaicenia, choćby kolorystyczne obniżają formalność tych pionowych wzorów.

Kilka rodzajów bardzo formalnych prążków. Źródło: tailormadelondon.com

Trzecie miejsce pozostaje dla krat. Klasyfikują się tak nisko ze względu na ich pochodzenie ze stylu country. W tej grupie wzorów panuje bardzo duża różnorodność, co wiąże się także z odmiennymi poziomami elegancji. Jednymi z formalniejszych wydają się stonowane kraty – okienka z ang. windowpane, które wyróżnia nie rzucająca się w oczy prostota. Generalnie im bardziej rozbudowane i złożone są kratkowane wzory, tym ich formalność jest niższa.

Im bardziej rozbudowana kratka, tym mniej formalna. Garnitury od najbardziej do najmniej formalnego. Źródło: stanleykorshak.com

Wśród tkanin garniturowych można zaobserwować również drobne wzorki, typu jodełka, pepitka, ptasie oczko (birdseye), gwoździk (nailhead), czy główka szpilki (pinhead). Niektóre z nich tkane są z nici tego samego koloru, a inne z przeplatanych jasnych i ciemnych. Z dalszej odległości taki materiał wygląda na gładki, lecz z bliska wyraźnie widać deseń. W ich przypadku większa skala wzorów oznacza mniejszą formalność. Natomiast im bardziej zlewa się w jednolitą całość, tym ta formalność jest większa. Tego typu materiały często wiążą się z niezbyt gładką fakturą (np. jodełka), co obniża ich stopień elegancji. Dodatkowo część jest związana ze stylem biznesowym, jak gwoździk, główka szpilki, zaś pepita to wzór zdecydowanie mniej formalny.

Jodełka, pepitka i ptasie oczko to popularne wzorki na garniturach. Źródło: tailormadelondon.com

Im większa skala wzorów, tym mniejsza formalność. Garnitury od najbardziej do najmniej formalnego. Źródło: stanleykorshak.com



4 komentarze:

  1. Męskie garnitury to bardzo poważna sprawa. Nie mówią tutaj o ich noszeniu, ale o całym procesie produkcyjnym. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego materiału do szycia https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia z którego powstanie nasz przyszły garnitur. Jeśli dobierzemy go źle i nie będzie dobrej jakości to można nawet nie zaczynać pracy bo stracimy nerwy i cenny czas.

    OdpowiedzUsuń
  2. mężowi muszę jakiś kupić

    OdpowiedzUsuń
  3. Rzeczywiście kluczowe znaczenie ma tkanina z jakiej jest wykonany garnitur. Ten bardziej elegancki, formalny od razu zwraca uwagę. Kolor fason wydaje mi się, że już mniej, można znaleźć teraz garnitury w przeróżnych kolorach przecież. I coraz modniejsze to te we wzory. Wystarczy zobaczyć w ofercie https://giacomo.pl/ , najlepszy sklep z garniturami w sieci. Ogólnie z modą dla panów, przyznaję że czego bym nie szukał to w tym sklepie zawsze znajduję. A dostawa 0 zł jeszcze bardziej zachęca do robienia zakupów.

    OdpowiedzUsuń
  4. A co powiecie na garnitury wykonane z lnu? To materiał idealny na letnie dni, będzie w nim przewiewnie, chłodno. Garnitur lniany męski nadaje się na każdą okazję tak naprawdę, i do pracy i na wyjścia różnego rodzaju. Takie garnitury szyte na miarę to hit ostatnich lat.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...