24 sierpnia 2017

ŚLEDŹ NA SZYI, CZYLI WĄSKIE KRAWATY W MODZIE

Źródło: businessinsider.com

Szerokość krawatów zmienia się co jakiś czas. To głównie zasługa mody, która regularnie wprowadza nowe trendy. Mimo iż krawaty uznawane obecnie za najbardziej uniwersalne mają około 8 cm u dołu, to nie brakuje entuzjastów dużo węższych modeli. Cienkie „śledzie”, jak się je często określa, miały swoje wzloty i upadki w świecie mody. Z całą pewnością nie są odpowiednie dla wszystkich, jak też nie nadają się na każdą okazję.

Czarne satynowe krawaty w połączeniu z białą koszulą miały swoje pięć minut sławy. Źródło: pinterest.com

Aby krawat kwalifikował się do grupy wąskich, powinien mieć nie więcej niż 6 cm szerokości. Najwęższe „śledzie” potrafią mierzyć zaledwie 2,5 cm. Jednak w takich przypadkach zatraceniu ulega typowy dla tego dodatku kształt. Krawat zwisający wzdłuż tułowia nie poszerza się, a jedynie tworzy pionowy, trójkątnie zakończony pasek. To niezbyt imponujący widok.  Takie egzemplarze lepiej zostawić nastolatkom.

Ekstremalnie wąskie krawaty lepiej zostawić nastolatkom. Źródło: pinterest.com

Wzornictwo jest nieco ograniczone, ponieważ na małej powierzchni niektóre desenie się nie sprawdzają. Dlatego najczęściej pojawiają się paski lub bardzo drobne wzorki. Mimo wszystko najpowszechniejsze są modele jednolite w różnych kolorach. Swego czasu czarny satynowy „śledzik” w połączeniu z białą koszulą miał swoje pięć minut sławy. Jeśli chodzi o materiały, to nie odbiegają od szerszych odpowiedników. Dominuje jedwab, ale nie brak również modeli wełnianych, bawełnianych, czy lnianych.

Na wąskich krawatach najczęściej widnieją paski lub drobne wzorki. Źródło: brooksbrothers.com

Wybór tkanin jest różnorodny od jedwabiu, poprzez wełnę i bawełnę po len. Źródło: brooksbrothers.com

Jednolite śledzie w różnej palecie barw są najpopularniejsze. Źródło: brooksbrothers.com

Wąskie krawaty były dość powszechne już w latach dwudziestych XX wieku. Niektóre źródła podają, że zniwelowaną szerokość wymusiły powojenne ograniczenia zasobnicze, jak i produkcyjne. W tym okresie noszono również wąskie, dziergane knity, szczególnie wśród klasy robotniczej i studentów. Warto tutaj jeszcze przytoczyć postać francuskiego projektanta Jeana Patou, który w owych czasach często pojawiał się w szczuplejszych formach krawata.

Francuski projektant Jean Patou w latach 20'. Źródło: exhibitions.fitnyc.edu

Kolejna fala popularności przypadła na drugą połowę lat 50’ i trwała całą dekadę, aż do połowy lat 60’. Początkowo w USA zwężenie krawatów miało pewien związek z mizernymi nastrojami społecznymi, wynikającymi z trwającej zimnej wojny oraz wojny koreańskiej. Jednak głównym powodem sukcesu wąskich dodatków stała się sfera rozrywkowa. Dzięki ikonom popkultury, takim jak Beatlesi, Elvis Presley, czy grupa Rat Pack, do której należeli m.in. Frank Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr, „śledzie” stały się po prostu modne, przebojowe i wszechobecne. Szczególne uznanie zyskały wśród nastolatków, którzy chcieli się upodobnić do swoich idoli. Do dziś wąskie krawaty utożsamiane są ze stylem rockabilly. 

Zdjęcie z wczesnych lat 60'. Źródło: streetxsprezza.wordpress.com

Beatlemania doprowadziła do popularyzacji wąskich krawatów. Źródło: ticinotoday.ch

Rat Pack również dołożyli swoje pięć groszy do sukcesu wąskich krawatów. Źródło: 8tracks.com

Elvis Presley swego czasu też chętnie zakładał wąskie krawaty. Źródło: theredlist.com

Na przełomie lat 60’ były akceptowane nawet w środowiskach bardziej konserwatywnych, co można zaobserwować w serialu „Mad Men”. Akcja tej ekranizacji toczy się właśnie w omawianym okresie i nawiązuje do jego stylu. Co więcej, bardzo często taki dodatek widniał na szyi amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy’ego.

Fabuła serialu Mad Men toczy się w latach 60' i odzwierciedla ówczesny styl. Źródło: soletopia.com

Prezydent USA John F. Kennedy nosił często wąskie krawaty.

Kolejny powrót, choć nie tak spektakularny, nastąpił w latach 80’. Wówczas wąskie krawaty uchodziły za styl retro odzwierciedlający lata sześćdziesiąte. Był to krótki, sezonowy trend modowy, który podobnie jak wcześniej, czerpał swą popularność z muzyki i filmu. Wystarczy wspomnieć tytułowych bohaterów kultowego „Blues Brothers”, czy muzyków pokroju Billy Joela, Elvisa Costello oraz zespołu The Jam.

Bohaterowie "Blues Brothers". Źródło: sky.com

Późniejsze lata nie były już tak owocne dla wychudzonych męskich dodatków, aż do początku nowego tysiąclecia. Inicjatorem ich odrodzenia stał się francusko tunezyjski projektant – Hedi Slimane. W 2000 r. zaprezentował w Paryżu kolekcję dla YSL – „Black tie”, gdzie zarówno krawaty, jak i reszta garderoby była mocno wyszczuplona. Moda „slim” szybko została podchwycona przez innych kreatorów, dzięki czemu „śledzie” pojawiły się na wybiegach u Prady, Diora, Dolce & Gabbany i wielu innych.

Hedi Slimane - projektant odpowiedzialny za powrót wąskich krawatów na początku nowego tysiąclecia. Źródło: maxmayo.com

Śledzie w kolekcjach Dolce & Gabbana. Źródło: pinterest.com

Podczas ostatniego dziesięciolecia wąskie krawaty były mocno promowane nie tylko przez wielkie domy mody, ale również przez magazyny branżowe typu „GQ” oraz celebrytów ze świata sportu, kina i muzyki. Cienkie kawałki jedwabiu bardzo często ozdabiają szyje Davida Beckhama, Josepha Gordona Levitta, czy Justina Timberlake’a. Gwiazdy mają niezwykle duży wpływ na modę, a „śledzie” w showbiznesie już dawno ugruntowały swoją pozycję.   

Magazyn GQ umieszczał na swoich okładkach gwiazdy w wąskich krawatach. Źródło: pinterest.com

Justin Timberlake uczynił wąski krawat częścią swojego stylu.

Zack Efron, Joseph Gordon Levitt i Ryan Reynolds w wąskich krawatach.

Prawdą jest, że nie każdy będzie wyglądał dobrze z wąskim krawatem pod szyją. Są one szczególnie zalecane osobom szczupłym o drobnej posturze. Całkowicie naturalną praktyką bywa noszenie „wyslimowanych” dodatków przez dzieci i nastolatków. Ma to uzasadnienie w ich mniejszej budowie ciała, która idealnie współgra z wymiarami krawata. Nie bez znaczenia jest też wielkość głowy, która w tym wypadku powinna być mniejszych rozmiarów. Tym bardziej, że węzły uzyskiwane pod szyją są wyjątkowo niewielkie. Mężczyźni nie spełniający powyższych kryteriów zobowiązani są unikać „śledzi”. W przeciwnym razie zaburzone proporcje mogą doprowadzić do karykaturalnego wyglądu. Im bardziej pokaźna postać, tym szerszy krawat należy dobrać.

Wąskie krawaty najbardziej pasują szczupłym mężczyznom. Źródło: malemodelscene.net

Decydując się na wąski krawat trzeba zadbać o właściwe skoordynowanie go z resztą garderoby. Ważne, aby kołnierzyk koszuli i wyłogi marynarki były również wyszczuplone i stosownie wyważone względem krawata. Wszystkie te elementy znajdują się blisko siebie, przez co łatwo wychwycić każdą niespójność. Nie trudno sobie wyobrazić szerokie klapy jednorzędówki i biegnący między nimi wąziutki kawałek materiału. Dysproporcje będą zauważalne od razu, przez co popsują harmonijny wygląd. Generalnie ubrania w rozmiarach slim fit wydają się być najwłaściwsze do łączenia ze szczupłymi krawatami.   

Wąski krawat powinien być łączony z węższymi klapami marynarki i wąskimi wyłogami kołnierzyka. Źródło: pinterest.com

Te męskie akcesoria są noszone na różne sposoby. Zarówno do bardzo eleganckich zestawów, jak i skrajnie odmiennych, swobodnych stylizacji. W mojej opinii ta druga opcja jest dla nich lepsza. Mimo iż ciemny satynowy „śledź” bywa chętnie zakładany do eleganckich garniturów, to uważam, że szersze modele w takich zestawach wyglądają korzystniej oraz dużo poważniej. Chodzi tu nie tylko o kwestie wizualne, lecz również o stopień formalności. Od lat pięćdziesiątych wąskie krawaty były ściśle związane ze światem rozrywki. Dlatego mniej oficjalne odpowiedniki świetnie spisują się w luźnej stylistyce, np. w połączeniu z dżinsami lub chinosami i niezobowiązującą koszulą oraz kardiganem. Z tych samych przyczyn lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie węzłów asymetrycznych, takich jak four in hand lub półwindsor. Dołek pod wiązaniem jest jak najbardziej wskazany, aczkolwiek czasami niemożliwy do wykonania.

Wąskie krawaty w wersji eleganckiej.

Wąskie krawaty w wersji swobodnej.

Najbardziej stylowe zestawienia z wąskim krawatem, jakie znalazłem.

Osobiście widzę w wąskich krawatach pewien wyraz chłopięcej natury. Być może dlatego, że pierwszą styczność mamy z nimi najczęściej już w szkole. Młodzież instynktownie wybiera tego typu akcesoria, ponieważ są zgodne z ich charakterem i uwarunkowaniami. Z drugiej strony te najwęższe modele na dorosłym mężczyźnie potrafią wyglądać dość infantylnie. Podobnie w środowiskach konserwatywnych mogą być odbierane jako niepoważne, noszące cechy niedojrzałości i nieodpowiedzialności. Wszędzie tam, gdzie elegancki dress code jest rygorystycznie przestrzegany, wąskie krawaty zwykle nie występują. Dlatego też nie nadają się do polityki, czy na formalne spotkania biznesowe.

Boysband One Direction na początku swojej kariery. Źródło: cambio.com

„Śledzie” to zdecydowanie produkty modowe, skazane na sezonowe trendy projektantów. Co prawda odradzają się co jakiś czas i to już od około stu lat, ale w świecie mody wszystko zatacza koło. Z pewnością mają swoje wady, a największą jest fakt, że nie każdy dobrze w nich wygląda. Poza tym, gdy akurat nie są na topie, to dostępność w sklepach bywa ograniczona. Warto też zaznaczyć, że producenci najbardziej stylowych krawatów zawsze mają w ofercie modele o standardowej, uniwersalnej szerokości. Mocno wyszczuplonych egzemplarzy, pomijając knity, nie ma u nich co szukać. Styl nie zawsze idzie w parze z modą. Należy o tym pamiętać.

6 komentarzy:

  1. A Ty lubisz nosić śledzie, dobrze się w nich czujesz, wybierasz je czasem? Szkoda, że ostatnio mało Ciebie widać w Twoich postach, Dariuszu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wąskie krawaty do mnie nie pasują, więc ich nie noszę. Zdecydowanie wolę szersze modele. Rzeczywiście ostatnio zaniedbywałem bloga, szczególnie stylizacje, ale postaram się to nadrobić. Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Mógłbyś wziąć pod uwagę takie dodatki jak muszka i kapelusz. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Szczerze mówiąc kapelusza żadnego nawet nie mam. Przynajmniej muszki jakieś w szufladzie są, więc może kiedyś.

      Usuń
  2. Super napisany artykuł. Bez oceniania sytuacji który jest lepszy wąski czy szeroki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Wąskie krawaty mają całkiem bogatą historię, więc postanowiłem podjąć temat. Czy ktoś lubi, czy nie lubi, warto wiedzieć jakie są zasady noszenia takich dodatków.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...