26 października 2015

ZASADY ŁĄCZENIA PASKA Z BUTAMI


Pasek, choć często niewidoczny, powinien być skoordynowany z resztą stroju, a przede wszystkim z butami. Te skórzane elementy muszą współgrać ze sobą pod kątem kolorów i faktury. Ważny jest również styl i rodzaj ubioru. Warto znać przynajmniej podstawowe zasady dobierania paska do butów.

Kolor to główny czynnik, jakim powinniśmy się kierować. W przypadku czarnych butów sprawa jest nadzwyczaj prosta, bo mamy do wyboru jedynie czarny pasek. Natomiast brązy odrobinę komplikują zadanie, ze względu na szeroką gamę odcieni. W tej sytuacji tonacja brązu nadanego obuwiu powinna być zbliżona do paska. Jednak nie musi być identyczna. Niektórzy twierdzą nawet, że dokładnie taki sam kolor obu elementów stwarza mniej korzystne, nudne wrażenie. Podobnie jak połączenie krawata i poszetki z jednakowego materiału. Takie same zasady dotyczą pozostałych kolorów.





Poza barwą warto zwrócić uwagę na powierzchnię skóry, a mianowicie jej połysk. To też powinno wpływać na selektywność doboru. Matowy pasek będzie się dobrze komponował z butami o pozbawionej blasku skórze. Alternatywnie sytuacja wygląda z połyskującą nawierzchnią. Przy okazji wspomnę, że błyszczące paski i buty są obowiązkowe podczas formalnych, wieczorowych okazji. Z kolei matowe odpowiedniki najlepiej sprawdzają się w bardziej swobodnych zestawieniach.


Kluczową rolę odgrywa również rodzaj i faktura skóry. Generalnie wyróżniamy skórę licową, zamszową i nubukową. Ten sam gatunek powinien widnieć zarówno na pasku, jak i na butach. Tej reguły zdecydowanie warto przestrzegać. Analogiczną sytuację mamy w przypadku faktury. Czy to gładka licówka, czy skóra groszkowana, staraj się, aby obie części garderoby łączyła zbliżona struktura powierzchni. Ma być podobna, ale niekoniecznie identyczna. Jeśli masz do dyspozycji skórzany pasek pleciony, to z powodzeniem możesz go zakładać do butów plecionych, co jest oczywiste, lecz tak samo dobrze będzie pasował do standardowej, licowej cholewki. Tyle że wówczas muszą to być buty mniej formalne. Założenie plecionki do oksfordów i garnituru oznaczałoby totalny nietakt.




Kolejnym aspektem warunkującym prawidłowe zestawienie skórzanych komponentów są ich metalowe elementy. Buty takie jak monki, czy niektóre mokasyny są ozdabiane klamrami i różnymi wędzidełkami, które powinny być kolorystycznie skoordynowane z klamrą paska. Przeważnie wybór ogranicza się do srebrzystych oraz mosiężnych, żółtych detali. Zaznaczę tutaj, że te kawałki metalu muszą także pokrywać się z kolorem spinek do mankietów, koperty lub bransolety zegarka oraz spinki do krawata.


Większość powyższych zasad dotyczy głównie stylu eleganckiego oraz półeleganckiego, gdzie buty i pasek występują przeważnie w skórzanej formie. Ich połączenia w bardziej swobodnej odsłonie rządzą się podobnymi prawami, lecz mają pewne odstępstwa. Ubrania letnie oraz casualowe nie są pozbawione skórzanych elementów, aczkolwiek cechuje je swoista specyfika. W grę wchodzą tutaj buty i paski z innych materiałów, np. płócienne, plecione. Przykładowo można połączyć espadryle czy sportowe sneakersy z paskiem z plecionej bawełny, a licowe buty żeglarskie ze skórzaną plecionką lub płócienno-skórzanym paskiem i będzie to spójne stylistycznie. Przeciwny efekt uzyskamy zestawiając klasyczne tenisówki ze skórzanym, grubym pasem, który wyglądałby zbyt topornie i nieskładnie w stosunku do obuwia.



Jeśli obowiązkowy dla ciebie jest styl biznesowy, to masz wyłożoną kawę na ławę. Stosuj się do podstawowych, przedstawionych przeze mnie reguł, a utrzymasz wszystko w harmonii. Jeśli natomiast preferujesz styl swobodny, to masz większe pole do popisu, ale i większe szanse na niespójną kompozycję. Generalnie do formalnych butów dobieraj eleganckie paski o podobnym stopniu formalności. Mniej wytworne modele łącz adekwatnie do stylu. Szukaj wspólnych punktów między butami, a paskiem kierując się przynajmniej kolorystyką. To bezpieczne rozwiązanie.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...