30 grudnia 2016

RĘKAWICZKI ZE SKÓRY PEKARI


Skórzane rękawiczki to nieodzowny atrybut eleganckiego dżentelmena. Ten męski dodatek służy nie tylko do ochrony przed zimnem, ale na powrót staje się oznaką stylu i dbałości o szczegóły. Większość męskich rękawiczek produkuje się ze skór cielęcych i jagnięcych. Jednak w sartorialnym świecie najbardziej cenione i pożądane są ekskluzywne modele ze skóry pekari. To właśnie im chciałbym poświęcić dzisiejszy wpis.

Ilustracja z 1948 r. przedstawiająca rękawiczki francuskiej marki Perrin ze skóry pekari.

Pekari to gatunek dzikich świń żyjących głównie w Ameryce Środkowej i Południowej, ale także na terenach południowo – zachodniej Ameryki Północnej. Wyróżnia się trzy odmiany: pekari obrożny (pecari tajacu), białobrody (tayassu pecari)  i czakoański (catagonus wagneri). Wszystkie są objęte ochroną, aczkolwiek trzeci gatunek w największym stopniu. Skóry pozyskuje się z pekari obrożnego i białobrodego, a handel nimi jest ściśle regulowany przez Konwencję Waszyngtońską CITES. W 1970 r. eksport z Peru wynosił 200 000 skór na rok, natomiast obecnie jest to zaledwie około 34 000. Skóra z pekari jest wykorzystywana do wyrobu butów i różnych akcesoriów galanteryjnych, ale większość pokładów tego surowca zostaje przekształcona właśnie w rękawiczki.

Pekari. Źródło: commons.wikimedia.org

Ciało pekari pokrywa szczecina, która jest usuwana podczas procesu garbowania. Pozostałością po niej są widoczne pory. To właśnie one rozsiane w grupach przeważnie po trzy obok siebie są najbardziej charakterystyczną cechą tej skóry. Ma też bardzo wyrazistą teksturę i matowe wykończenie. Wykorzystuje się ją do wyrobu rękawic między innymi dlatego, że jest bardzo delikatna, wręcz aksamitna w dotyku, a zarazem niezwykle trwała i elastyczna. Skóra jest mięsista, a jej grubość oscyluje w granicach 0,7 – 1 mm. W rezultacie świetnie się sprawdza podczas niskich temperatur. Dobrze grzeje nawet w formie rękawic bez podszewki, a podszyta wełną lub kaszmirem izoluje przed zimnem jak mało która skóra. Z biegiem lat pokrywa się przepiękną patyną.

Skóra z pekari ma specyficzną teksturę z trzypunktowymi grupami porów.

Z biegiem lat na rękawicach z pekari pojawia się piękna patyna. Źródło: thesartorialist.com

Jej ograniczona dostępność na rynku, spowodowana obostrzeniami CITES, ma duży wpływ na jej cenę. Niestety jako surowiec rzadki o niezwykłych właściwościach staje się bardzo kosztowny. Za rękawiczki ze skóry pekari czasami trzeba zapłacić nawet 1500 zł. Ma to jednak swoje plusy. Nie każdego producenta stać na zakup takiego surowca, a często rękawice są wykonywane w dużej mierze ręcznie i mogą pochwalić się bardzo wysoką jakością. Dla osób takich jak ja, posiadanie rzemieślniczego dzieła, zamiast masowego produktu jest znacznie bardziej pożądane i korzystne. 

Duża część rękawic z pekari jest wykańczana ręcznie. Źródło: merchantandmakers.com

Rękawice z pekari to domena nie tylko manufaktur zajmujących się głównie produkcją tych skórzanych dodatków, ale znajdują się również w asortymencie wielu ekskluzywnych marek modowych. Można je uświadczyć u takich sław jak francuski Hermes, czy włoski Kiton. Poza tym są dostępne m.in. u Drakes’a i Suit Supply.

Rękawiczki z pekari od Hermesa i Kitona.

Większość tych luksusowych skór pochodzi z Peru, od dziko żyjących zwierząt. Dlatego często są pokryte licznymi bliznami po ukąszeniach i zadrapaniach, a nawet uszkodzeniami po celnych strzałach myśliwych. Przez te ślady spowodowane życiem na wolności, dzielenie płatów jest trudne i wymaga dużej staranności oraz doświadczenia, aby wykorzystać je w jak największym stopniu. Taka produkcja jest bardzo pracochłonna i mało wydajna, co również przekłada się na finalną cenę.

Powierzchnia skóry nie jest gładka, więc do formalnych stylizacji specjalnie się nie nadaje. Wyrazista struktura ma sportowy charakter i właśnie do zestawów o podobnym wydźwięku pasuje idealnie. Nieformalne garnitury, zestawy koordynowane składające się z flanelowych, tweedowych marynarek i spodni to strzał w dziesiątkę. Wszelkie zgrzebne wełny o matowej powierzchni, wyraźnej strukturze i wzorach, bawełniane chinosy i dżinsy świetnie łączą się z pekari.

Źródło:sharpmagazine.com

Źródło: mazzolenigloves.com

Źródło: mazzolenigloves.com

Źródło: aleksjj.com

Źródło: aleksjj.com

Źródło: merchantandmakers.com

Same rękawiczki mogą być jeszcze bardziej nieformalne przez widoczne szwy, czy kontrastowe nici. Występują zazwyczaj w podstawowych kolorach takich jak czerń i różne odcienie brązu, ale mnie oczarowały te w tonacji żółto beżowej, oznaczanej po angielsku tan, albo tradycyjnie cork. Uważam, że brązowe sztuki i właśnie słomkowe prezentują się najlepiej oraz odzwierciedlają charakter tej skóry. 

Moim zdaniem wszelkie odcienie brązów, żółtego i beżu najlepiej oddają charakter skóry pekari. Źródło: eu.suitsupply.com

Rękawice Merola w tradycyjnym kolorze cork. Źródło: store.westleyrichards.com

Oprócz typowych rękawic z pekari wytwarza się często modele samochodowe. Wyglądają bardzo efektownie za kierownicą, a nawet poza samochodem.

Rękawice samochodowe z pekari. Źródło: pinterest.com

Źródło: merchantandmakers.com

Skóra pekari jest bardzo podobna do kapibary i często bywa z nią mylona. Co prawda, rękawiczki z kapibary z reguły wyrabiane są w postaci nubukowej i wówczas odróżnienie nie stanowi problemu. Jednak w wersji licowej mają zbliżoną ziarnistość oraz otwory po sierści. Tyle że w przypadku gryzonia grupy porów podobno są liczniejsze. Sytuację komplikuje dodatkowo terminologia stosowana przez niektórych angielskich producentów. Skóry z obu zwierząt bywają oznaczane podobnym określeniem – „real hogskin”. Często do kapibary odnosi się również wyrażenie „buffed hogskin”. Dawniej takie nazewnictwo było w powszechnym użyciu. Nawet w „Illustrated Encyclopedia of World Costume” autorstwa Doreen Yarwood „hogskin” oznacza skórę z pekari.

Określenie "hogskin" często bywa równoznaczne z pekari.

Przez to zagmatwanie miałem niezły orzech do zgryzienia chcąc zidentyfikować rodzaj skóry moich niedawno zakupionych rękawic. Na metce widniał napis „real hogskin”. Wszystko wskazywało na to, że są z pekari, ale postanowiłem przekonać się u źródła. Ostatecznie po wysłaniu maila ze zdjęciami, firma Dents zapewniła mnie, że to prawdziwe pekari.


Chciałbym też przestrzec przed rękawiczkami ze skóry imitującej prawdziwą pekari. Takie egzemplarze sprzedają nawet renomowane firmy, jak Dents. Oczywiście wszystko jest odpowiednio opisane, aby klient miał pełną świadomość, że kupuje imitację. Zazwyczaj to zwykła cielęca lub owcza skóra podziurkowana na wzór drogiej pekari. Faktura jest z reguły gładka, a otwory zbyt wyraźne i nienaturalne, przez co od razu widać, że produkt jedynie podszywa się pod ten luksusowy. Imitację najłatwiej rozpoznać po prostu po cenie, która jest zdecydowanie niższa.

Rękawice Dents ze skóry naturalnej imitującej pekari. Źródło: dents.co.uk

Po lewej imitacja pekari, a po prawej oryginał.

W Polsce jedyną firmą produkującą rękawiczki ze skóry pekari jest Kuc. Ich wyroby można nabyć w sklepie internetowym www.kalta.pl. Skóry pochodzą z legalnych źródeł w Peru i są poświadczone certyfikatem CITES. Każda para wykonywana jest ręcznie z zachowaniem tradycyjnych, rzemieślniczych metod. Chociaż cena na pierwszy rzut oka wydaje się mocno wygórowana, to w porównaniu z zagranicznymi producentami wypada nadzwyczaj korzystnie. Nie wiem jak z jakością, bo nie posiadam żadnych rękawiczek tej marki, ale przeczytałem mnóstwo pozytywnych opinii. Niestety dostępność kolorów ogranicza się wyłącznie do jednego, ale moim zdaniem bardzo trafionego.

Wśród zagranicznych producentów rękawiczki z pekari można kupić w poniższych sklepach:

Dents – www.dents.co.uk
Chester Jefferies – www.chesterjefferies.co.uk
Madova – www.madova.com

Skóra z pekari to najrzadszy i najbardziej luksusowy surowiec na świecie wykorzystywany przez rękawicznicze manufaktury. Chodzi oczywiście o produkty gotowe RTW. Nieprzeciętne właściwości i nietuzinkowy wygląd sprawiają, że idealnie nadają się do wytwarzania wyrafinowanych rękawiczek. Pamiętajmy o skórzanych dodatkach, bo naprawdę dodają klasy, a często stanowią przysłowiową „kropkę nad i”. Jeśli lubisz nieformalną elegancję i sartorialny styl, to rękawiczki ze skóry pekari są właśnie dla ciebie.       

Rękawiczki Hestra. Źródło: aleksjj.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...